Da li su najveći protivnici slobode zapravo srećni robovi? Da li smo došli do tolikog samosvesnog degradiranja: Ako dobro plaćaju pevaćemo „Bičuj me Stojane“…
U jednoj leskovačkoj prodavnici brze hrane gazda je prošle subote pretukao jednu radnicu a ostale izvređao pod izgovorom da mu prodaja jako loše ide, tvrde oni.
Ipak, kada sam ih zamolio da stanu pred kameru i ispričaju šta se desilo, kazali su mi da ne žele da o tome govore javno niti da ga prijave za mobing jer ih, naglašavaju, redovno plaća.
Dok je moja supruga još kao devojka radila u jednoj veleprodaji, pobunila se zato što će morati da radi za Novu godinu i za Božićne praznike.
Kolege, i to one šapatom najglasnije po kuloarima i magacinima, javno nisu želele da je podrže i pobune se uz izgovor:
„Lako je tebi, ti nemaš ženu ili muža i još troje dečijih usta da hraniš. Ja ću da ćutim i radim za crkavicu kako bih ih prehranio“, obrusili su joj i pogli glave pred gazdom.
Eto, deset godina kasnije situacija „malo“ gora: ako ti je slaba pamet moraš imati jaka leđa da svaku glupot podneseš, pa makar i pravi krvnički udarac u ista ako je tako „merak“ tvom poslodavcu.
Bio sam i ja u sličnoj situaciji kao u onom vicu kada se radnik požali: „Oprostite, gospodine direktore! Nismo primili platu 3 meseca!“, a direktor mu kaže: „Oprošteno vam je!“ – samo što je meni to bilo dovoljno da okrenem leđa i odem.
O radnici koju je gazda krvnički udario u leđa postavio sam post na svom profilu na društvenim mrežama i naišao na salvu komentara, često i podrugljivih na račun jadne devojke, bez i jednog postavljenog pitanja zašto se ona odlučila na muk i tišinu.
Istraživanja pokazuju da čak 60 odsto zaposlenih u Srbiji NAMERNO trpi neku vrstu mobinga.
Šikaniranje, zakidanje na zaradi, pretrpavanje poslom, ponižavanje, maltretiranje, neprimerene ponude, seksualno uznemiravanje, davanje poslova koje radnik ne može ni fizički ni psihički da izdrži, pa čak i fizičke nasrtaje.
Da li su najveći protivnici slobode zapravo srećni robovi? Da li smo došli do tolikog samosvesnog degradiranja: Ako dobro plaćaju pevaćemo „Bičuj me Stojane“?
Radnici se zapravo plaše ponovnog pritiska, odnosno ponovnog mobinga, ali se na sudske procese ne odlučuju zbog toga što teško nalaze svedoke za tako nešto.
Sa druge strane, poslodavci često preko svojih ličnih veza imaju zaštitu, a da bi radnik došao do suda, prolazi kroz veliku golgotu, i na kraju često nema pozitivan sudski ishod.
A osobe koje su maltretirane na poslu prvo imaju problema sa spavanjem, jer su opterećene razmišljanjem o iživljavanju koje trpe; zatim sa premorom zbog pokušaja da se dokažu na radnom mestu; a na kraju sve završi povlačenjem žrtve u sebe, jer najčešće kod kolega ne nailaze na razumevanje.
Zato, kada vam neko tvrdi da se obogatio teškim radom, obavezno ga pitajte: Čijim?
Dragan Marinković
Ostavite odgovor