Narodni muzej u Leskovcu je u poslednje vreme postao nezaobilazna destinacija domaćih i stranih stručnjaka iz oblasti istorije, arheologije i turizma.
Više od 30 profesora i doktoranda sa Pontifikalnog instituta za hrišćansku arheologiju iz Vatikana posetilo je 27. aprila lokalitet Caričin grad i Narodni muzej
Pored studijskih poseta profesora iz Kembridža i Oksfoda, ali i zainteresovanosti austrijskih i nemačkih arheologa za saradnju u istraživanju praistorije našeg kraja, Narodni muzej u Leskovcu su krajem aprila posetili i studenti turizmologije sa Geografskog fakulteta u Beogradu, kao i profesori Pontifikalnog instituta za hrišćansku arheologiju iz Vatikana.
Možda bi i mi sami trebali da sledimo primer profesora i studenata iz čitave Srbije, Italije, Nemačke, Engleske, Austrije itd., da više pažnje posvetimo našem lokalnom nasleđu i da više posećujemo muzej. Prava prilika za to je već sledeće nedelje kada naš muzej organizuje Dan muzeja, i kada uzima učešće u manifestacijama Nedelja muzeja i Noć muzeja – ističe direktorka leskovačkog Narodnog muzeja Mira Ninošević.
Uz pomoć vodiča iz muzeja gosti iz Vatikana zadržali su se u višečasovnom razlgedanju lokaliteta i muzeja.
Nalazeći se u okruženju ostataka rodnog mesta Justinijana i inspirisani važnošću i bogatstvom samog lokaliteta i predmeta koji se čuvaju u našem muzeju, a koje su do tog trenutka izučavali preko knjiga i slika, oni su na samom lokalitetu svojim doktorandima održali nekoliko kratkih predavanja, o arhitekturi, mozaicima i ulozi Justinijane Prime u tadašnjem Romejskom carstvu.
Sam lokalitet kao i celokupna muzejska postavka ostavili su veoma jak utisak na renomirane arheologe sa ovog prestižnog instituta, tako da su na rastanku izrazili žaljenje što nisu mogli više vremena da provedu na samom loklitetu i u muzeju, ali su izrazili želju za nastavkom saradnje sa našim muzejom i tom prilikom su uputili poziva zainteresovanim stručnjacima iz našeg muzeja prezentacijom Justinijane Prime učestvuju na 17. Međunarodnom Kongresu Hrišćanske arheologije koji će se održati jula 2018. godine u Utrehtu, Holandija – dodaje direktorka.
Sami studenti koji dolaze iz svih krajeva Srbije bili su prijatno iznenađeni bogatom istorijom našeg kraja i načinom njene prezentacije u muzejskim postavkama
Leskovac i Narodni muzej Leskovac su kao svoje odredište za praktičnu terensku nastavu odabrali i studenti druge godine odseka turizmologije, Geografskog fakulteta u Beogradu.
Tokom jednodnevne posete Leskovcu, studenti turizmologije sa profesorima obišli su Stalnu postavku Narodnog muzeja, lokalitet Caričin grad, Gradsku kuću, muzej tekstilne industrije u Strojkovcu, hidrocentralu u Vučju kao i centar grada
Pošto je u pitanju bila poseta nastavnog karaktera, govorilo se o valorizaciji kulturno istorijskog nasleđa, njegovoj prezentaciji i ulozi koju muzej ima u svemu tome.
Ostavite odgovor